Przeprowadzono reakcję mieszaniny sodu i tlenku sodu z 1-molowym kwasem chlorowodorowym. Na całkowite roztworzenie mieszaniny zużyto 500cm3 kwasu i otrzymano 2dm3 wodoru.
Oblicz zawartość sodu w mieszaninie wyjściowej wyrażoną w procentach masowych. Wynik podaj z dokładnością do części setnych.
29,29% __________________
n=c·V n=1·0,5=0,5 mola HCl
2Na + 2HCl → 2NaCl + H2 46 g Na — 22,4 dm3 H2 x g Na — 2 dm3 H2 ⇒ x= 4,11 g Na
Obliczenie moli zużytego HCl 46 g Na — 2 mole HCl 4,11 g Na — x moli HCl ⇒ x= 0,18 mola HCl
Ilość moli pozostałego HCl: 0,5 - 0,18 = 0,32 mola HCl
Na2O + 2HCl → 2NaCl + H2O 62 g Na2O — 2 mole HCl x g Na2O — 0,32 mola HCl x= 9,92 g Na2O
4,11g + 9,92g = 14,03g
% Na = 4,11 / 14,03 ·100% = 29,29%
Oblicz objętość kwasu solnego o stężeniu 0,5 mol/dm3 potrzebną do całkowitego roztworzenia 1 g cynku. Wynik podaj w cm3.
Odp. 60cm3 HCl ——— Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2 65,4 g Zn (1 mol) — 2 mole HCl 1g Zn — x mola HCl ⇒ x=0,03 mola HCl 0,5 mola HCl — 1000cm3 roztworu 0,03 mola HCl — x cm3 roztworu x=60 cm3 HCl
Do 0,1 dm3 wodnego roztworu chlorku sodu o gęstości 1,1 g/cm3, dodano roztwór azotanu(V) srebra(I) w nadmiarze. W wyniku reakcji powstało 10g chlorku srebra(I).
Oblicz stężenie procentowe roztworu chlorku sodu użytego w reakcji. Wykonuj obliczenia z dokładnością 0,1.
Odp. 3,7% _________________________________ NaCl+ AgNO3 → AgCl + NaNO3
M NaCl = 58,5 g/mol M AgCl = 143,4 g/mol
Obliczenie masy NaCl 58,5g NaCl ___ 143,4g AgCl x g NaCl ___ 10g AgCl ⇒ x = 4,1g NaCl
Obliczenie masy roztworu NaCl mr = d·V = 1,1·100 = 110g
Obliczenie stężenia procentowego cp = ms / mr · 100% = 4,1g/110g · 100% = 3,7%
Oblicz, ile gramów roztworu NaOH o stężeniu 10% należy przygotować, aby zobojętnić 150 g roztworu H2SO4 o stężeniu 20%.
Odp. 245g roztworu NaOH ______________________ Indeksy: 1-NaOH, 2-H2SO4 Dane: c1 = 10%, c2 = 20%, mr2=150g Szukane: mr1 = ?
2NaOH + H2SO4 → Na2SO4 + 2H2O
Obliczenie masy kwasu c2 = m2 / mr2 ·100% 0,2=m2 / 150g ·⇒ m2 = 30g H2SO4
Obliczenie masy wodorotlenku z równania 80g NaOH ___ 98,1g H2SO4 x g _________ 30g ⇒ m1 = 24,5g NaOH
Obliczenie masy roztworu NaOH c1 = m1 / mr1 ·100% 0,1=24,5g / mr1 ⇒ mr1 = 245g NaOH
Oblicz masę roztworu KOH o stężeniu 30%, jaka zobojętni 250 g roztworu H3PO4 o stężeniu 10%.
Odp. 143g roztworu KOH ______________________ Indeksy: 1-KOH, 2−H3PO4 Dane: c1 = 30%, c2 = 10%, mr2=250g Szukane: mr1 = ?
3KOH + H3PO4 → K3PO4 + 3H2O
Obliczenie masy kwasu c2 = m2 / mr2 ·100% 0,1=m2 / 250g ·⇒ m2 = 25g H3PO4
Obliczenie masy wodorotlenku z równania 168,3g KOH ___ 98g H3PO4 x g _________ 25g ⇒ m1 = 42,9g KOH
Obliczenie masy roztworu KOH c1 = m1 / mr1 ·100% 0,3=42,9g / mr1 ⇒ mr1 = 143g roztworu KOH
Do 50 cm3 wody dodano 5g sodu.
Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Odp. 15,9% _______________________ 2Na + 2H2O → 2NaOH + H2
Obliczenie ilości powstałego NaOH 46g Na – 80g NaOH 5 g Na – x g NaOH ⇒ x= 8,7g NaOH
Obliczenie ilości przereagowanej wody 46g Na – 36g H2O 5 g Na – x g H2O ⇒ x= 3,9g H2O przereagowało
Obliczenie masy pozostałej wody mw = 50g - 3,9g = 46,1 g wody
Obliczenie stężenia NaOH mr = 8,7 g + 46,1 g = 54,8 g cp = 8,7 · 100% / 54,8 = 15,9%
Oblicz, ile g Na2O należy odważyć, aby otrzymać 100g roztworu NaOH o stężeniu 30% w reakcji tlenku sodu z wodą.
Odp. 23,3 g Na2O ___________________________ Na2O + H2O → 2 NaOH
C = ms/mr ·100% ms=mr ·C/ 100% ms=100g·30%/ 100% = 30g NaOH
62 g Na2O (1 mol) ___ 80 g NaOH (2 mole) x g Na2O ___ 30 g NaOH x = 23,3 g Na2O
Do 2dm3 roztworu kwasu chlorowodorowego o stężeniu 2 mol·dm−3 dodano cynk.
Oblicz stężenie molowe kwasu chlorowodorowego w momencie, gdy wydzieliło się 10dm3 wodoru. Wynik podaj z dokładnością do 0,01.
1,56 mol/dm3 ____________________ 2HCl + Zn → ZnCl2 + H2
2 mole HCl — 22,4dm3 H2 x moli HCl — 10 dm3 H2 ⇒ x = 0,89 mola HCl
w 2 dm3 jest 4 mole HCl, zużyło się 0,89 mola, pozostało 3,11 mola HCl
Obliczenie stężenia C = 3,11/2 = 1,56 mol/dm3
Do 100 cm3 wody dodano 10g sodu. Oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu. Obliczenia wykonuj z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.
Przeprowadzono reakcję zgodnie z równaniem MnO2 + 4 HCl → MnCl2+ 2 H2O + Cl2 Oblicz objętość otrzymanego chloru, jeśli w reakcji użyto 2 dm3 kwasu solnego o stężeniu 40% i gęstości 1,2 g · cm–3. Wynik podaj z dokładnością 0,1.
Odp. 147,3 dm3 Cl2 __________________________________ Obliczenie masy roztworu d=m/V m=dV=1200g/dm3· 2dm3 = 2400g
Obliczenie masy HCl c=ms/mr · 100% ms=0,4· 2400g = 960g
Obliczenie objętości chloru 146g HCl ___ 22,4dm3 Cl2 960g HCl ___ x dm3 Cl2 x = 147,3 dm3 Cl2
Oblicz objętość kwasu solnego o stężeniu 0,5 mol/dm3, jaka zobojętni całkowicie 100 cm3 roztworu wodorotlenku sodu o stężeniu 0,2 mol/dm3.
Objętość kwasu solnego: ....... cm3
V=40cm3 _______________________ HCl + NaOH → NaCl + H2O Obliczenie ilości moli NaOH V = 100cm3= 0,1dm3 Cm= 0,2m/dm3 Cm=n/V 0,2=n/0,1 ⇒ n= 0,02 mola NaOH
Zgodnie z równaniem 0,02 mola NaOH zobojętnia 0,02 mola HCl
Obliczenie objętości HCl Cm= 0,5m/dm3 n=0,02 mola Cm=n/V 0,5=0,02/V ⇒ V = 0,04dm3 = 40cm3
Do 5cm3 roztworu KOH o stężeniu 2 mol/dm3 dodano 6cm3 roztworu CuSO4 o stężeniu 1 mol/dm3.
Oblicz masę powstałego osadu. Wynik podaj z dokładnością do części tysięcznych.
0,488g Cu(OH)2 ______________________________ 2KOH + CuSO4 → Cu(OH)2 + K2SO4
Obliczenie liczby moli w roztworach n=C·V n KOH = 2·0,005 = 0,010 mola KOH n CuSO4 = 1·0,006 = 0,006 mola KOH
Sprawdzenie nadmiaru 2 mole KOH — 1 mol CuSO4 0,01 mola KOH — x moli CuSO4 ⇒ x = 0,005 mola CuSO4 nadmiar CuSO4 ⇒ Obliczenia należy prowadzić względem KOH
Obliczenie liczby moli osadu 2 mole KOH — 1 mol Cu(OH)2 0,01 mola KOH — x moli Cu(OH)2 ⇒ x = 0,005 mola Cu(OH)2
Przeliczenie moli na masę 1 mol Cu(OH)2 — 97,6 g 0,005 mol Cu(OH)2 — x g ⇒ x = 0,488g Cu(OH)2
Oblicz objętość kwasu azotowego(V) o stężeniu 1 mol/dm3 potrzebną do całkowitego roztworzenia 5 g wapnia.
Odp. 0,25dm3 roztworu HNO3 ——— Ca + 2HNO3 → Ca(NO3)2 + H2 40,1 g Ca (1 mol) — 126g HNO3(2 mole) 5g Ca — x g HNO3 x=15,7 g HNO3 63 g HNO3 — 1 mol HNO3 15,7 g HNO3 — x mola HNO3 x = 0,25 mola HNO3 1 mola HNO3 — 1dm3 roztworu 0,25 mola HNO3 — x cm3 roztworu x=0,25dm3 roztworu HNO3
Oblicz objętość 1-molowego kwasu solnego potrzebną do roztworzenia 10g cynku.
Objętość kwasu: ......................
Odp. 0,306dm3 roztworu HCl ___________________ Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2↑ 65,4 g Zn — 2 mole HCl 10g Zn — x mola HCl x=0,31 mola HCl 1 mol HCl — 1dm3 roztworu 0,31 mola HCl — x roztworu x=0,31dm3 roztworu HCl
Do 50 cm3 wodnego roztworu wodorotlenku sodu o gęstości 1,2 g/cm3, dodano roztwór siarczanu(VI) miedzi(II) w nadmiarze. W wynilu reakcji powstało 20g wodorotlenku miedzi(II).
Oblicz stężenie procentowe roztworu wodorotlenku sodu użytego w reakcji. Wykonuj obliczenia z dokładnością 0,1.
Odp. 27,3% _________________________________ 2NaOH + CuSO4 → Cu(OH)2 + Na2SO4
M NaOH = 40 g/mol M Cu(OH)2 = 97,5 g/mol
Obliczenie masy NaOH 80g NaOH ___ 97,5g Cu(OH)2 x g NaOH ___ 20g Cu(OH)2 ⇒ x = 16,4g NaOH
Obliczenie masy roztworu NaOH mr = d·V = 1,2·50 = 60g
Obliczenie stężenia procentowego cp = ms / mr · 100% = 16,4g/60g · 100% = 27,3%
75 g hydratu Ca(NO3)2·4H2O rozpuszczono w wodzie a następnie przez otrzymany roztwór przepuszczano tlenek węgla(IV). W wyniku reakcji otrzymano 28g węglanu wapnia.
Oblicz wydajność reakcji.
88,1% __________________________ 1 mol Ca(NO3)2·4H2O → 1 mol CaCO3
M Ca(NO3)2·4H2O = 236g/mol M CaCO3 = 100 g/mol
236g — 100g CaCO3 75g — xg ⇒ x= 31,8g CaCO3
W = 28/31,8 ·100% = 88,1%
Oblicz, ile cm3 roztworu kwasu siarkowego(VI) o stężeniu 20% i gęstości 1,14g/cm3 potrzebne jest do zobojętnienia 10g wodorotlenku sodu.
.............. cm3
53,9 cm3 roztworu ____________________________________ M NaOH = 40,0g/mol, M H2SO4 = 98,1g/mol
80g NaOH — 98,1g H2SO4 10g NaOH — xg H2SO4 ⇒ x=12,3g H2SO4
20g H2SO4 — 100g roztworu 12,3 g H2SO4 — xg roztworu ⇒ x=61,5 g roztworu
1,14g roztworu — 1cm3 roztworu 61,5g roztworu — x cm3 roztworu ⇒ x=53,9 cm3 roztworu
Do 100cm3 roztworu KOH o stężeniu 0,5mol/dm3 wprowadzono gazowy chlorowodór i nastąpiła reakcja całkowitego zobojętnienia. Oblicz jaka była objętość wprowadzonego chlorowodoru odmierzona w temp. 27oC i pod ciśnieniem 1000hPa. Wynik podaj z dokładnością do 0,01.
R=83,1dm3·hPa·mol–1·K–1.
Odp. V= 1,25 dm3 _____________________ HCl + NaOH → NaCl + H2O V=100cm3 = 0,1 dm3, c=0,5 mol/dm3 n=c·V = 0,5·0,1 = 0,05 mola NaOH ⇒ n=0,05 mola HCl
pV=nRT ⇒ 1000·V=0,05·83,1·300 ⇒ V= 1,25 dm3
Przeprowadzono reakcję zobojętniania 100g roztworu wodorotlenku magnezu o stężeniu 25% za pomocą gazowego chlorowodoru.
Oblicz jaka była objętość chlorowodoru odmierzona w temp. 17oC i pod ciśnieniem 1100hPa. Obliczenia wykonuj z dokładnością do 0,01.
Odp. V= 18,84 dm3 _____________________ 2HCl + Mg(OH)2 → MgCl2 + 2H2O mr=100g c=25% ⇒ ms=25g Mg(OH)2
M Mg(OH)2 = 58,31g/mol, n=m/M ⇒ n = 25/58,3 = 0,43mola Mg(OH)2 n HCl = 0,86 mola pV=nRT ⇒ 1100·V=0,86·83,1·290 ⇒ V= 18,84 dm3