Powrót

Oblicz objętości N₂ i H₂ dla 100 cm³ NH₃ — krok po kroku (matura, sprawdzian)

Oblicz objętości N₂ i H₂ potrzebne do otrzymania 100 cm³ NH₃ — szybki poradnik (matura / sprawdzian)

Krótko i konkretnie: to zadanie uczy pracy ze stosunkami objętościowymi gazów i schematów stechiometrycznych — przydatne dla uczniów w klasie 1 i w klasie 2 liceum podczas przygotowań do sprawdzianu i matury.

Schemat reakcji (ważne przed obliczeniami)

Równanie reakcji syntezy amoniaku:

N₂ + 3 H₂ → 2 NH₃

W zapisie objętościowym (gazy w tych samych warunkach): 1 objętość N₂ : 3 objętości H₂ → 2 objętości NH₃.

Zadanie

Do reaktora wprowadzono H₂ i N₂ w molowym stosunku stechiometrycznym. W wyniku reakcji powstało 100 cm³ (0,100 dm³) NH₃. Oblicz, jakie objętości N₂ i H₂ (w cm³) wprowadzono.

Rozwiązanie 

  1. Stosunek objętości: z równania wynika, że 2 objętości NH₃ powstają z 1 objętości N₂. Dlatego V(N₂) = ½ · V(NH₃).
  2. Podstawiamy: V(N₂) = 0,5 · 100 cm³ = 50 cm³. Odp. V(N₂) = 50 cm³.
  3. Stosunek H₂ do N₂: na 1 objętość N₂ przypada 3 objętości H₂. Więc V(H₂) = 3 · V(N₂) = 3 · 50 cm³ = 150 cm³.
  4. Ostateczna odpowiedź: 50 cm³ N₂ i 150 cm³ H₂.

Uwaga: nie trzeba konwertować na moli ani używać Vm=22,4 dm³/mol, gdy pracujemy tylko ze stosunkami objętościowymi gazów w tych samych warunkach.

Szybkie przypomnienie (do zapamiętania)

  • Do obliczeń objętości gazów w tych samych warunkach używamy bezpośrednio stosunków współczynników stechiometrycznych.
  • Gdy zadanie prosi o cm³ → zachowaj jednostki (cm³ lub dm³), ale pamiętaj że 1000 cm³ = 1 dm³.

Ćwiczenia dodatkowe (sprawdzian / matura)

  1. Jeżeli powstało 250 cm³ NH₃ — oblicz V(N₂) i V(H₂).
  2. Załóż 80% wydajność reakcji i oblicz, ile H₂ trzeba wprowadzić, by otrzymać 100 cm³ NH₃ w warunkach CN.

amoniak, N₂ + 3H₂ → 2NH₃, objętości gazów, stoichiometria, matura, sprawdzian, w klasie 1, w klasie 2, liceum

Materiały edukacyjne do chemii dla liceum.

Chcesz zobaczyć pełne rozwiązania krok po kroku?

Uzyskaj dostęp do 2307 zadań z chemii i ucz się skutecznie.

Odblokuj pełną treść

Dołącz do setek uczniów przygotowujących się do sprawdzianów i matury.

Poniżej znajdziesz przykładowe zadania z działu Stechiometria reakcji chemicznych cz.1.. Pełny zbiór zawiera 2307 z chemii rozszerzonej.
Zadanie ID: 439

W wyniku reakcji tlenku żelaza(III) z węglem powstało 165g tlenku węgla(IV) i żelazo.
Oblicz ile gram tlenku żelaza(III) wzięło w tej reakcji. Masy molowe i wynik zaokrąglaj do części dziesiętnych.

Obliczenia: ................................

Wynik: ........................................


Zadanie ID: 374

Do reaktora wprowadzono wodór i azot w molowym stosunku stechiometrycznym. W wyniku reakcji powstało 100cm3 amoniaku.

Oblicz objętości wodoru i azotu zmierzone w warunkach normalnych, jakie zostały wprowadzone do reaktora.


Zadanie ID: 453

196,2 g cynku przereagowało z kwasem solnym.
Oblicz objętość powstałego wodoru z uwzględnieniem warunków normalnych.



Powrót