Powrót

Wiązanie jonowe

Treść

  • Jakie związki nazywa się jonowymi.
  • Na czym polega wiązanie jonowe.
  • Które pierwiastki tworzą wiązania jonowe.
  • W jaki sposób powstaje wiązanie jonowe.
  • Machanizm powstawania wiązania jonowego na przykładach NaCl, MgO i NaH.
  • Właściwości związków jonowych.
  • Kryształy jonowe.
  • Jonizacja i energia jonizacji.
  • Energia jonizacji w układzie okresowym.
  • Powinowactwo elektronowe.

Artykuł opisuje wiązanie jonowe, które jest elektrostatycznym przyciąganiem między przeciwnie naładowanymi kationami i anionami. Wiązanie jonowe powstaje zazwyczaj między atomami pierwiastków o dużej różnicy w elektroujemności.

Wiązania jonowe tworzą się między różnymi pierwiastkami, w tym między pierwiastkami grup 1 i 2 a pierwiastkami grup 16 i 17, między metalem a resztą kwasową w solach, wodorosolach, hydroksosolach, między metalem a grupą -OH w wodorotlenkach zasadowych, w niektórych tlenkach metali bloku d, w nadtlenkach i ponadtlenkach, oraz w wodorkach i azotkach litowców i berylowców (bez wodorku berylu).

Wiązanie jonowe powstaje, gdy elektrony walencyjne jednego atomu (mniej elektroujemnego) przechodzą do drugiego atomu (bardziej elektroujemnego), tak aby oba atomy uzyskały oktet (lub dublet) elektronowy. Atomy o wysokiej elektroujemności pobierają elektrony od innego atomu, stając się anionem, natomiast atomy o niskiej elektroujemności oddają elektrony, stając się kationem.

Artykuł zawiera również przykłady powstawania wiązań jonowych, takie jak chlorek sodu i tlenek magnezu. W obu przypadkach, atomy przenoszą elektrony, aby uzyskać oktet elektronowy, a następnie przyciągają się do siebie, tworząc wiązanie jonowe.

Artykuł opisuje właściwości związków jonowych. Związki te są ciałami stałymi o budowie krystalicznej, są twarde i kruche, mają wysokie temperatury topnienia i wrzenia, a zwykle rozpuszczają się w wodzie.

Związki jonowe w stanie stałym nie przewodzą prądu elektrycznego, ponieważ jony utrzymują swoje położenia. Jednak po rozpuszczeniu w wodzie lub stopieniu, związki te przewodzą prąd, ponieważ jony mogą swobodnie się przemieszczać.

Artykuł omawia także kryształy jonowe, które powstają, gdy kationy metalu i aniony niemetalu układają się na przemian, tworząc sieć krystaliczną.

Artykuł wyjaśnia również pojęcie energii jonizacji, która jest minimalną ilością energii potrzebną do oderwania najsłabiej związanego elektronu walencyjnego od atomu. Energia jonizacji zależy od wielu czynników, w tym od położenia atomu w układzie okresowym

Masz już w sobie przekonanie, że potrzebujesz wsparcia, aby odkryć fascynujący świat chemii, w codziennej nauce i przygotowaniu do matury?

Załóż konto

Zyskaj dostęp do artykułów, które przekształcą skomplikowane zagadnienia chemiczne w zrozumiałe i interesujące treści.

Każdy artykuł, który przeczytasz, zwiększy Twoje zrozumienie i zaciekawienie chemią.

Nie czekaj, zacznij swoją naukową podróż już dziś!

Pełny tekst dostępny jest tylko dla zalogowanych



Copyright 2011-2024Chem24.pl
Wszelkie prawa autorskie do treści zawartych w serwisie chem24.pl należą do właściciela portalu.
Treść strony i wszystkie elementy strony chem24.pl podlegają ochronie prawnej zawartej w przepisach o prawie autorskim.
Niedozwolone jest kopiowanie, rozpowszechnianie i udostępnianie innym użytkownikom bez zgody autora.

Niedozwolone działania stanowią okradanie autora i podlegają przepisom zawartym w Kodeksie Karnym.